Dům Křivan

studie, 05-08/2011

Slunce vyhřívá jižní svah v nové části malé obce nedaleko Kladna. Z jedné strany sousedův plot, z druhé zatím jen louka. Za zády stráň se starým sadem a před námi výhled do mělkého údolí. Místo pro velkorysý rodinný dům s minimálním rozpočtem.


Regulace odstupů nás odstrkávají od hranice pozemku a předepisují šikmou střechu.Chceme výhled a prosluněnou zahradu před sebou. Stojíme tedy v horní části pozemku.
Chceme jednoúrovňový bezbariérový dům. Vytváříme tedy rovnou plochu na pilotách.
Chceme parkování v úrovni vstupu. Vytváříme tedy příjezdovou cestu při okraji pozemku.
Chceme ze všech místností přímý vstup ven. Vytváříme tedy terasu kolem dokola.
Chceme levný úsporný dům. Drahá, vytápěná část domu má tedy jednoduchý kompaktní tvar.
Chceme velkorysou terasu. Levná, nevytápěná část domu z prken a latěk může mít volnější tvar.
Chceme různá místa pro různé činnosti. Tvar terasy se tomu přizpůsobuje.


Chceme výhled, ale i intimitu. Dřevěné laťky kolem terasy mají tedy různou hustotu.
Návrh respektuje předepsaný sklon střechy a organicky ho začleňuje do hmotového řešení. Dvě palačinky s marmeládou uvnitř.
Dům je rozdělen do třech částí. Společný obytný prostor s jídelnou a kuchyní plynule přechází v terasu. Úzká servisní část s koupelnami a technickým zázemím na sebe váže i úložné prostory. Ve třetí části jsou malé soukromé pokoje a ložnice.


Všechny obvodové stěny domu jsou buď plné, bez oken nebo celoprosklené. Prosklená stěna umožňuje výhled a opticky rozšiřuje prostor až k okraji terasy.

Na jižní části terasy se žije. Je tu stůl, křesílka, vrůstá do ní malá jabloň a vyplazeným schodištěm se skluzavkou propojuje dům se zahradou.
V severní části je kryté parkovací stání a malý sklad na kola, kočárek a zahradní nářadí.

Západní část terasy je vstupním zápražím, setkáním cesty od auta i pěšky od branky.

Na východní části terasy, hned u místnosti pro domácí práce, se suší prádlo.Pracovní modely prověřovaly tvary a velikosti prostorů, sklon střechy, prosvětlení interiéru a propojení se zahradou...

iuch

Žádné komentáře: