Diskuze na téma budoucnosti Strahovského stadionu se nemusí ubírat pouze cestou jeho zbourání. Urbanistická soutěž na ideové řešení Strahova, která proběhla před dvěma lety prokázala, že je možný i opačný přístup.
Strahovský stadion ve své současné podobě brání využití a rozvoji celé lokality. Jeho případná demolice by zásadně pomohla k navázání dosud oddělených urbánních vazeb.
Je to však jediné řešení? Nejsou právě velikost a prázdnota této stavby klíčem k řešení? Jsme si opravdu jisti, že nechceme těchto vlastností využít v náš prospěch?
V našem oceněném soutěžním návrhu jsme nabídli řešení, které neježe rehabilituje význam struktury stadionu, ale řeší i citlivou otázku budoucnosti dožívajících studentských kolejí na Strahově ve vztahu k dráždivé hodnotě jejich pozemků.
Do prstence tribun stadionu jsme vložili prstenec studentských kolejí. Kapacitně rovnocenné ubytování by tak vytvořilo vlastní polouzavřené město s bohatým potenciálem vnitřního života. Prázdný prostor a jeho rozměry by se staly uchráněnou kvalitou: studentským parkem s obrovskou mírou variability. Do vnějšího obvodu stadionu by měly být koncentrovány veřejné funkce pro celé regenerované území. Měly by zde být obchody, kluby, restaurace a sportovní zařízení.
Nepochybně nákladná konverze tribun stadionu na studentské koleje, by byla financována ve spolupráci s investory, kteří by měli zájem o výstavbu na pozemcích současných kolejí.
Budoucí využití Strahova je možné několika způsoby. Otočit list a na čistý papír začít kreslit nové město je jistě možný přístup. My jsme v soutěžním návrhu naznačili cestu, která z problému velikosti a prázdnoty stadionu dělá výhodu. Nejde o to stadion za každou cenu zachovat (jeho vlastní architektonické kvality jsou diskutabilní), jde o zvážení příležitosti, kterou nabízí urbanistický i společenský kontext.
iuch, 2010
Žádné komentáře:
Okomentovat